FORD FOCUS RS
FORD FOCUS RS

350 PS güç, 266 km/h maksimum hız ile 2.3 litre EcoBoost motorlu Focus RS etkileyici performansa sahip.

Gelişmiş performans teknolojileri ile yolda pist heyecanını yaşamanız için Ford Performans Dört Tekerlekten Çekiş, Kalkış Denetimi ve seçilebilir sürüş modları ile geliştirilmiştir.

Maksimum viraj hakimiyeti

Dinamik Tork Kontrollü Ford Performance Akıllı Dört Tekerlekten Çekiş (AWD) Sistemi, viraj alırken olağanüstü yol tutuşu ve hassas kontrol sağlar. Akıllı Dört Tekerlekten Çekiş Sistemi, yol koşullarına uyum sağlamak için motor torkunun arka tekerlekler arasında dengelenmesine yarayan elektronik kontrollü çift kavrama seti kullanılır.

Gelişmiş 2,3 litre EcoBoost motor teknolojisi

2,3 litre EcoBoost motorun çığır açan teknolojisi; direkt yakıt püskürtmesi, çift bağımsız değişken kam mili zamanlaması ve çift sarmallı turbo şarj ünitesini bir araya getiriyor. Focus RS için özel olarak ayarlanarak kalibre edilen motorun performansı: Maksimum 350 PS güç ve maksimum 440 Nm tork (470 Nm overboost). En düşük devirden en yüksek devire kadar maksimum çekiş gücü sunarak performanslı bir sürüş elde etmenizi sağlar. Maksimum motor devri 6800 devir ile sınırlandırılmıştır.


ETKİLEYİCİ BİR VİZYON, GÜÇLÜ BİR İMAJ

Focus RS sahip olduğu performans ve sporcu ruhu ile şekillendi.

Aerodinamik yapısını iyileştiren çarpıcı ön ızgara ve geniş ön dağıtıcı; üstün verimlilik sağlayan alçak kanatlar ve aracın yanlarında yer alan geniş açıklıklar soğutma kanallarını besliyor. Arka difüzör ve tavan rüzgârlığı ise yol tutuşu arttırmaya yardımcı olur.

Sağlam, etkileyici ve her şeye hazır.
Amacı belli, cesur tasarım
Hem pistlerde hem de yollarda olağanüstü performans.
Maksimum viraj kontrolü ve hakimiyetin keyfi
Akıllı Bi-Xenon ön farlar mükemmel görüş sağlar
İkonik RS rozeti
Spor görünümü pekiştiren çift egzoz
Arka rüzgârlık hem fonksiyonel hem de şık
Her noktasında dinamik tasarım ayrıntıları

SİZİ MERKEZ ALARAK TASARLANAN KOKPİT

Focus RS'e adım attığınızda sürücüye özel bir alana girdiğinizi anlayacaksınız.

Recaro spor koltuklarına yerleşip her gösterge ve kontrol düzeneğinin nasıl en ideal konumuna yerleştirildiğini görün. Direksiyonun ağırlığı kusursuz şekilde ayarlanmıştır ve sürüş deneyiminizi iyileştirecek her özellik mevcuttur.

RS hız mavisi temalı dikişler ve baştan sona detaylara gösterilen özen sayesinde, canlılık hissi yalnızca arabanın performansından gelmez.

Focus RS kokpit
SYNC 2.0
Performans göstergeleri
Gösterge paneli
Focus RS kokpit
Altı ileri manuel şanzıman
RECARO Koltuklar
Benzersiz ön ve arka zemin RS logolu marşpiye
RS dizayn direksiyon

HER RENKTE GÖZ ALICI BİR İMAJ

Focus RS'in göz kamaştıracağını düşündüğünüz rengi seçin.

İnci Siyahı
Manyetik Gri
Hız Mavisi
Çelik Gri
Buz Beyazı

Sportif ve sofistike: Hem dıştan hem içten.

Koltuklar size en yüksek düzeyde destek ve konfor sağlamak üzere tasarlandı. Ayrıca RS kabinini iki farklı tarzdan biriyle kişiselleştirebilirsiniz. RS'in simgesi Hız Mavisi renkte detaylar.


AKILLI TEKNOLOJİ HİZMETİNİZDE

Focus RS'te, her tarafınız akıllı teknolojiler ile çevrilidir. Bu teknolojilerin her biri özel bir role sahiptir, ancak hepsinin tek bir amacı vardır: Size arabanızın yeteneklerinden sonuna kadar yararlanma imkânı sağlamak.

Maksimum viraj hakimiyeti

Dinamik Tork Kontrollü Ford Performance Akıllı Dört Tekerlekten Çekiş (AWD) Sistemi viraj alırken olağanüstü yol tutuşu ve hassas kontrol sağlar.

Akıllı Dört Tekerlekten Çekiş Sistemi, yol ve sürüş koşullarına uyum sağlamak için motor torkunun arka tekerlekler arasında dengelenmesine yarayan elektronik kontrollü çift kavrama seti kullanılır.

Pist için geliştirilen Focus RS yola hazır.

Focus RS ile arabanın sürüşü ve kontrolü üzerinde tam hâkimiyete sahipsiniz: Hem yolda hem de yarış pistinde. Bir düğme hareketiyle Normal, Spor veya Yarış Pisti ayarları arasında geçiş yapabilirsiniz. Her modda, AWD sistemi, Elektronik Denge Kontrol ve ABS sistemleri, direksiyon ve motor tepkileri ayarlanır. Yarış pistlerinde, tork dağılımıyla kontrollü arkadan savrulmalar gerçekleştirmenize yardımcı olan Drift Modunu seçebilirsiniz.

Videoyu İzleyin

Sürüş tarzınıza uyum sağlayan süspansiyon

Motor sporlarından esinlenilen, gelişmiş ve güçlendirilmiş ‘Öhlins Tenneco’ süspansiyon, Focus RS'i her zaman sıkı denetim altında tutmanıza yardımcı olur. Yol tutuşunu ve hâkimiyeti artırarak yolla bağlantıda olduğunuz duygusunu yaratan olağanüstü direksiyon hissi yaşamanızı sağlar. Yarış Pisti modu sürüş için, iki mod seçenekli amortisörler parkur heyecanını tam anlamıyla yaşamanız için daha da sert bir ayar seçeneği sunar.

Kalkışa hazırlanın

Kalkış Denetim’i seçin, birinci vitese takın, tam gaz verin ve ardından debriyajı bırakın. Gelişmiş teknolojiler şasiyi ve güç aktarma sistemini anında yapılandırarak kalkış sırasında en yüksek hızlanmayı sağlar. Pist koşulları ne olursa olsun, tork AWD sisteminin tümüne dağıtılır. Bu özellik, maksimum motor gücü sağlar (turbo overboost kullanılarak), çekiş kontrol sistemini yönetir ve amortisörleri maksimum yol tutuşuna ayarlar.

Süspansiyon ayarlarını da kontrol edin

Daha hassas ayarlar için ellerinizi direksiyondan kaldırmadan (veya gözlerinizi yoldan ayırmadan) süspansiyon ayarlarını belirleyebilirsiniz. Konforlu ve sportif bir RS sürüş deneyimi için Normal Mod’u seçebilirsiniz. Spor Modu’nu seçtiğinizde, daha sportif ayarlar ve daha hissedilebilir sürüş deneyimin yanı sıra hem düz ve virajlı yollarda hem de pistlerde daha hassas kontrol sağlayabilirsiniz. Süspansiyon ayarlarının önünüzde açıkça gösterilmesi sayesinde, bu ayarların tam kontrolü sizde olacaktır.

En uygun noktada vites değiştirin

Şanzımanın ve motorun vitesler arasında maksimum hızlanmayı sağlamasını garantiye almak için, bir dizi gelişmiş sistem ve özellik birlikte kullanılır. Performans Geçiş Uyarı Işığı ile seçtiğiniz her vites için en uygun vites değiştirme noktasını da görebilirsiniz. Ayrıca, motor 6.800 rpm sınırına ulaşmak üzereyse, lamba yanıp sönmeye başlayarak sizi uyarır.

Gelişmiş eller serbest teknoloji

Türkçe Sesli Kontrol özelliğine sahip SYNC 3 teknolojisi sürüş keyfinizi bambaşka bir seviyeye taşıyor. Ford SYNC 3 teknolojisi; müzik sistemini sesle yönetebilmenizi sağlıyor. Ayrıca telefonla arama yapabilmenize, gelen aramaları yanıtlayabilmenize ve SMS gönderebilmenize olanak tanıyor. Ayrıca akıllı telefonunuzdaki uygulamaları Applink, Android Auto veya Carplay özelliğiyle yönetebilir, dokunmatik ekranda görüntüleyebilirsiniz.*
*SYNC 3 ile eşleştirilen akıllı telefonlar için geçerlidir.
Not: SYNC 3 sistemi ile kontrol edilebilir özelikler araçların donanım seviyesine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Virajların çevresini görmenize yardımcı farlar

Focus RS'in Bi-Xenon farları yalnızca göz alıcı değil, aynı zamanda akıllıdır. Çünkü siz direksiyonu çevirdiğinizde yolu tam olarak takip ederek size sıra dışı bir görüş hâkimiyeti sağlar. Bu farlar, ayrıca aracınızın hızına, çevreye ve koşullara bağlı olarak farların ışık huzmesini de ayarlayabilir. Yedi farklı mod, şehir içi yollar, şehirlerarası karayolu, otoyollar veya olumsuz hava şartlarında araç kullanımına uygun özel ayarlar içerir.


GÜÇLÜ VE VERİMLİ

Focus RS yarış pistinde ihtiyaç duyduğunuz güç ve performansı sağlamanın yanı sıra günlük kullanımınızda takdir edeceğiniz bir yakıt verimliliğine sahiptir.

Gelişmiş 2,3 litre EcoBoost motor teknolojisi

2,3 litre EcoBoost motorun çığır açan teknolojisi; direkt yakıt enjeksiyonu, çift bağımsız değişken kam mili zamanlaması ve çift sarmallı turbo şarj ünitesini bir araya getiriyor.

Focus RS için özel olarak ayarlanarak kalibre edilen motorun verimi: Maksimum 350 PS güç ve maksimum 440 Nm tork (470 Nm overboost).

En alt devirden en üst devire kadar maksimum çekiş gücü sunarak performanslı bir sürüş elde etmenizi sağlar. Maksimum motor devri 6800 devir ile sınırlandırılmıştır.

Videoyu İzleyin

Ford Performans

Ford Racing, Team RS ve (Ken Block'un da dahil olduğu) diğer özel araç operasyonları ile kazanılan beceri, bilgi ve deneyimi kullanan Ford Performance açık bir misyon bildirimine sahiptir: 'Performans ile İnovasyon.' Focus RS bu felsefenin mükemmel bir ifadesidir.

Çok hızlı vites değiştirme sağlayan gelişmiş şanzıman

Vitesin hızlı ve hassas bir şekilde değiştirilebilmesini sağlamak için daha kısa bir vites kolu ve revize edilmiş bir mekanizma tasarlanmıştır. Hem şanzıman hem de debriyaj, bu yüksek tork gücünün üstesinden gelebilmek için daha sağlam ve dayanıklı bileşenler ile iyileştirilmiştir.

Yüksek durma gücü (Geliştirilmiş Fren Sistemi)

350 mm soğutmalı ön diskler ve alüminyum Brembo dört pistonlu mono blok kaliperler ile donatılmış Focus RS, şimdiye kadar bir RS modeline takılan en güçlü fren sistemine sahiptir. Akıllı tasarımı frenin soğutulmasını maksimuma çıkararak ağır pist şartlarında bile frenleme gücündeki azalmanın önlenmesine yardımcı olur. Ön diskler ise daha iyi soğutma sağlayan havalandırma kanatlarına sahiptir.

Otomatik Başlat-Durdur özelliğiyle daha az yakıt tüketin

Focus RS'iniz trafik ışıklarında veya sıkışık trafikte durduğunda, Otomatik Başlat-Durdur motoru otomatik olarak kapatabilir (ancak klima, radyo ve Ford SYNC gibi temel birimlere enerji sağlamaya devam eder). Hareket etmeye hazır olduğunuzda ise siz her zamanki gibi birinci vitesi seçerken sistem aracı yeniden çalıştırır.


FOCUS RS SÜRÜŞ DENEYİMİNİ TAM ANLAMIYLA YAŞAYIN

Dışarıda, Focus RS dikkatleri üzerine çeker. İçeride, hiçbir şey sürüş deneyimini tam anlamıyla yaşamaktan alıkoyamaz. Zekice tasarlanmış özelliklerin ileri teknoloji ile bir araya gelmesi size her seferinde mükemmel bir sürüş deneyimi yaşatır.

Ford SYNC 2. Gelişmiş eller serbest ve dokunmatik ekran teknolojisi

Yeni nesil Ford SYNC 2, cep telefonunuzu ve MP3 çalarınızı kablosuz olarak bağlamanıza olanak tanır. Müziğinizi, telefonunuzu ve iklim kontrol sistemini, basit, sezgisel sesli komutlar veya (resim dosyalarını görüntülemek için de kullanabileceğiniz) 8” renkli dokunmatik ekran ile yönetebilirsiniz.

MyKey® ile kaygısız araç paylaşımı

Ford MyKey® arabanızı birine ödünç verdiğinizde içinizin rahat olmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Anahtarı kontağa sokun, aracınızı çalıştırın ve o anahtar kullanıldığında geçerli olmasını istediğiniz kısıtlamaları programlamak için basit bazı yönergeleri uygulayın. Örneğin, üst hız sınırını belirleyebilir, emniyet kemeri hatırlatma uyarısı koyabilir ve ses sisteminin ses ayarını kontrol edebilirsiniz.

Kendini koruyabilen yan aynalar

Kazayla hasar oluşmasının önlenmesi amacıyla, araç park edildiğinde elektrikli, katlanır yan aynalar otomatik olarak içe doğru kapanır. Kapanma özelliği sayesinde aynalara zarifçe yerleştirilmiş göstergeler de korunur.

Hatasız yakıt doldurmayı sağlayan Ford Kolay Yakıt

Bu yararlı teknoloji sayesinde aracınıza yanlış yakıt koymak neredeyse olanaksız hale gelir, çünkü farklı bir yakıt pompası depoya girmez. Ford Kolay Yakıt Sistemi'nin kapaksız bir sistem olması sayesinde kirli yakıt kapaklarına dokunmanıza gerek kalmaz.

Aracınızı tek bir düğmeye dokunarak çalıştırın

Artık anahtarınızı kullanmanıza gerek yok. Debriyajı basılı tutarken Ford Çalıştırma Düğmesi'ne bastığınızda, motor çalışmaya başlar.

Gelişmiş hız kontrolü

Adaptif Hız Kontrol Sistemi (ACC), radar sensörüyle yolu sürekli olarak izleyerek daha rahat bir sürüş sağlayan gelişmiş bir hız kontrol sistemidir.
ACC ile sürmek istediğiniz hızı seçersiniz ve sistem, aracınızı bu hıza sabitler. Bununla birlikte, sistem önünüzde bir aracın varlığını saptadığında aracınızı yavaşlatacak ve iki araç arasında önceden ayarlanan mesafenin korunmasını sağlayacaktır. Yolunuz açıldığında da seçmiş olduğunuz hıza dönecektir.
ACC sistemi ile 180 km/h arası hızlarda kullanılabilir. Aynı zamanda aracınız önündeki araca normalden fazla yaklaştığında uyaran bir izleme sistemi olan Yol Uyarıcısı özelliği bulunmaktadır.

Quickclear sayesinde ön camınızı kolayca temizleyin

Bu akıllı özellik, buzlu kış sabahlarında zaman kaybetmeden yola çıkabilmenizi sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Sıcaklık sıfırın altında bile olsa sistem, tek bir düğme dokunuşuyla camdaki buzlanmayı birkaç saniyede çözer.

Yağmur Sensörlü Silecekler

Yağmur Sensörlü Silecekler, aracınızın ön camında ıslaklık algıladığı anda çalışmaya başlar ve hava koşulları neyi gerektirirse, hızını o şekilde ayarlar. Silecekler harekete geçmeden önce biriken su miktarına göre belirlenmiş altı hassasiyet düzeyinden birini seçebilirsiniz.


KAYDA DEĞER PERFORMANS. OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK.

Yüksek performanslı bir araç üst düzeyde güvenlik gerektirir. İşte bu nedenle Focus RS, sizi ve yolcularınızı korumak için tasarlanmış bir dizi olağanüstü gelişmiş özellik içermektedir.

Koordineli güvenlik sistemleri saniyeden daha az bir sürede devreye girer

Focus RS, sizi ve yolcularınızı korumayı hedefleyen birçok güvenlik sistemi arasındaki koordinasyonu sağlayan gelişmiş Akıllı Koruma Sistemi (IPS) ile donatılmıştır. Darbe emici kaportanın yanı sıra, bir dizi hava yastığı araçta bulunan yolcuları korur. Direksiyon kolonu ve pedallar da sürücüden uzağa doğru kapanacak şekilde tasarlanmıştır ve kaza durumunda yaralanma ihtimalini azaltmaya yardımcı olur.

Daha kontrollü fren sağlayan gelişmiş sistemler

Gelişmiş Anti-Blokaj Fren Sistemi (ABS) ve elektronik fren kuvveti dağıtım sistemi bir arada çalışarak, daha kontrollü fren yapılmasını sağlar. Fren sistemi de daha seri tepki verecek şekilde iyileştirilmiştir.

Yokuşta kalkışlarda daha fazla kontrol

Yokuş Kalkış Destek Sistemi, yokuşta kalkış sırasında aracınızın geriye kaymasını önler. Sistem, fazladan fren gücü uygulayarak ayağınızı fren pedalından gaz pedalına geçirirken size daha fazla süre ve kontrol sağlar.

Hızınızı belirleyin, Focus RS bu sınırın içinde kalsın

Hız kontrol Sistemi ile Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı maksimum hızınızı belirlemenizi sağlar. Artık araba bu hızı aşmaz, böylece siz de gözlerinizi yolda tutabilirsiniz. Daha hızlı gitmeniz gerektiğinde gaz pedalına sertçe basarak sistemi devre dışı bırakabilirsiniz.

Gözlerinizin kamaşmasını önleyen dikiz aynası

Arkadaki araçların farları gözlerinizi sürekli kamaştırmazsa, gece sürüşü kolay olur. Yenilikçi bir teknolojiyle geliştirilen otomatik kararan iç dikiz aynası, farlardan yansıyan parlaklığı saptar ve otomatik olarak karartılmış konuma geçer.

Lastiğin basınç kaybını bildiren erken uyarı sistemi

Seyir halindeyken lastiklerinizden birinin basınç kaybetmeye başlaması durumunda, Lastik Basıncı İzleme Sistemi gösterge panelindeki uyarı ikazını yakarak sizi uyarır ve aracınızı güvenli bir şekilde durdurarak sorunu giderme imkânı sağlar.

Şehirde araç sürmeyi daha güvenli hale getirir

Sık sık durup kalkmayı gerektiren veya yavaş akan trafikte beklenenden daha sık kaza olur (özellikle yoğun şehir sokaklarında). Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi, bu tür kazalardan kaçınmanıza ya da etkilerinin azaltılmasına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Aracınız 50 km/h'nin altında bir hızda seyrederken, sistem öndeki arabanın ansızın yavaşladığını tespit ederse, otomatik olarak fren uygular.

Şaşırtıcı derecede iyi koruma

Thatcham Kategori 1 alarm sistemi, aracınızı çift kilitlediğinizde otomatik olarak devreye giren gelişmiş bir sistemdir. Aracınıza zorla girilmeye kalkışıldığında, aracınız kaldırılmaya çalışıldığında veya hareket sensörleri araç içinde herhangi bir hareket algıladığında sistem güçlü bir sesli alarm verecektir.