FORD TOURNEO CONNECT

İç-Dış Tasarım Özellikleri, Stil ve İçerik

Tourneo Connect'te nereye bakarsanız bakın, cesur ve modern bir tarz göreceksiniz. Ford kinetik tasarıma göre aerodinamik olarak biçimlendirilmiş gövdesinden, konforlu ve donanımlı olmasının yanı sıra esnek ve pratik olacak şekilde tasarlanmış alerji yapmayan iç mekanına kadar. Siz ve yolcularınız bu arabada vakit geçirirken keyif alacaksınız.


Şık görünümünün yanı sıra, aracın dış tasarımı belirli amaçlara hizmet edecek şekilde yapılandırıldı. Örneğin, geliştirilmiş aerodinamik özellikleri Tourneo Connect'in sürtünme katsayısını azaltıyor. Havayı daha kolay yarıp geçtiği için, yakıt ekonominiz de artıyor. Bu arada, yüksek teknoloji ürünü farları muhteşem görünse de, asıl amaçları önünüzü daha iyi görmeniz ve diğer sürücülerin sizi daha net görebilmeleri.

Panoramik tavanlı Tourneo Connect

Kombi

Kullanışlı ve fonksiyonel


Hem siz hem de yolcularınız için konforlu; bisikletleriniz, çocuk arabalarınız, kutularınız, bagajlarınız ve spor ekipmanlarınız (ya da bunların hepsi için) geniş, kullanışlı ve uzun ömürlü. Yeni Tourneo Connect'le hepsi sizin.

Tourneo Connect Konforlu ve rahat

Tourneo Connect'te 5 kişiye kadar oturma düzeni

Tourneo Connect üstün kaliteli malzemeler

Tourneo Connect seçkin detaylar


Metalik seçenekler dahil olmak üzere 9 modern gövde rengiyle, seçenek konusunda hiç sıkıntınız yok.

Tourneo Connect Blazer Mavi

Tourneo Connect Derin Mavi

Tourneo Connect Buz Beyazı

Tourneo Connect Aytozu Gri

Ford Tourneo Connect İnci Siyahı

Tourneo Connect Spor Kırmızı

Tourneo Connect Günışığı Sarı

Avci Yesili

Ford Tourneo Connect Manyetik Gri


JANT SEÇENEKLERİ

Farklı jant seviyeleri ve seçenekleri arasından istediğinizi seçin.

D2XA1 16" Alaşım


Akıllı bir tasarım, kullanışlı teknolojiler

Tourneo Connect'teki her özellik ve teknolojinin bir amacı vardır ve hepsi hayatınızı daha da kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır.

Ford SYNC sayesinde, basit sesli komutları kullanarak telefon görüşmeleri yapabilir ve çalan müziği kontrol edebilirsiniz. Hatta sistem gelen yazılı mesajları sizin için okur.*

Güvenlik açısından sensörler ve monitörler park etmenize ve engellerden kaçınmanıza yardımcı olurken, diğer teknolojiler otomatik olarak devreye girdikleri için farlarınızı açmakla ya da sileceklerinizi çalıştırmakla uğraşmazsınız. Daha fazlasını öğrenmek için, aşağıdaki bölümlere bir göz atın.

*Ford SYNC tarafından desteklenen cep telefonları için internet sitesinin ilgili bölümüne gidiniz. Metin mesajı okuma fonksiyonu iPhone'larda kullanılamaz.

*Web sitesinde kullanılan görseller ile ülkede satılan araçlar ve araçların donanım özellikleri farklılıklar gösterebilir.


KULLANIŞLILIĞINDAN ÖDÜN VERMEYEN TASARIM

Her Ford'dan sıradışı teknolojiler beklersiniz ve bunların birçoğunu Tourneo Connect'te bulabilirsiniz. Sunulan her teknolojinin faydalı bir amacı vardır; sizi eğlendirmek, bağlantı kurmanızı sağlamak, sizi korumak ya da her yolculuğunuzu daha kolay ve daha keyifli bir hale getirmek.

Ford SYNC ve Türkçe Sesli Kontrol Sistemi

Ford SYNC sayesinde, doğrudan vereceğiniz basit sesli komutlarla çalan parçaları yönetebilir, telefon görüşmeleri yapabilirsiniz. Örneğin, cep telefonunuzda 'ev' adıyla kayıtlı bir numara varsa, sadece: "Ev ara" demeniz yeterlidir; sistem bu numarayı otomatik olarak arayacaktır. USB ya da MP3/iPod® aygıtınızdan ya da Bluetooth® uyumlu telefonunuzdan müzik dinlemek istediğinizde sesli komutlar kullanabilirsiniz. Sistem, gelen yazılı mesajlarınızı da size okur.

Park mesafe sensörleri

Park mesafe sensörleri, aracınızın ön ya da arkasındaki engellerle aranızdaki mesafeyi belirlemenize yardımcı olur. Sensörler herhangi bir nesnenin varlığını algıladığında, nesneye yaklaştıkça yükselen sesli bir uyarı verilir.

Daha kolay geri vites

Bariyerler, variller, alçak duvarlar... Arka görüş kamerası, geri vitese geçtiğiniz an devreye girer ve aracınızın arkasında duran her şeyi orta konsola veya dikiz aynasına yerleştirilmiş ekranda gösterir. Sistem, en dar alanlara bile zahmetsizce park etmenizi sağlamak için sanal çizgilerle size yardımcı olur.

Gece daha iyi görüş sağlayan farlar

Sinyal verip bir yola saparken veya park yerine girerken, (döndüğünüz tarafın) sis lambasına yerleşik bir lamba otomatik olarak yanar, dönüş sırasında size daha fazla görüş sağlamak için yolunuzu aydınlatır.

Hız Kontrol Sistemi

Hız Kontrol Sistemi hızınızı belirlemenizi sağlar ve siz fren veya gaz pedalına basıncaya dek bu hızı korur. Direksiyon simidi üzerindeki düğmeleri kullanarak hızınızı seyir halindeyken de ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca, Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı Özelliği aracınızı seçtiğiniz ve önceden belirlediğiniz limitlerde tutmanıza yardımcı olur. Yakıttan tasarruf etmenize yardımcı olmasının yanı sıra, bu sistem hız sınırını aşma ihtimalinizi de azaltır. Bu faydalı özelliklerinin yanı sıra, her iki teknoloji de uzun otoban seyahatlerinin daha rahat geçmesini sağlar.


Yeni Tourneo Connect'teki her detay, her özellik ve her teknoloji sizin ihtiyaçlarınızı karşılamak, yolculuklarınızı daha kolay, daha rahatlatıcı ve daha konforlu bir hale getirmek için hazır.

Tam esneklik için 16 koltuk konfigürasyonu

Ford Tam Katlanan Koltuk Sistemini de kapsayan akıllı koltuk düzeni yolcuları, bagajları, geniş veya uzun malzemeleri ya da bunların hepsini rahatça taşıyabilmeniz için aracınızın iç mekanını kolayca düzenlemenizi sağlıyor.

5 koltuklu Tourneo Connect'te, ikinci sıradaki koltuklar 60/40 oranında ayrılabiliyor. Koltuk sırtları tam olarak yatırıldığında, aracın bagaj alanını maksimuma çıkarmak için tüm koltuk öne doğru devrilebiliyor. Ağır, büyük malzemeler için daha da fazla yere ihtiyaç duyduğunuz durumlarda, koltuklar tamamen hızla ve kolayca sökülebiliyor.

Mükemmel ses

Üstün kaliteli radyo/CD sistemi için altı adet özel hoparlör kullanılıyor.

Gerektiğinde otomatik olarak yanan farlar

Tourneo Connect'te, günbatımında azalan ışığı veya ışık koşullarındaki ani değişimleri algılayan sensörler vardır. Örneğin, aracınız tünele girdiğinde. Sensörler ışıkta azalma algıladığında otomatik yanan farlar devreye girer, bu sayede daha kolay, daha güvenli bir sürüş sağlanır. Otomatik Yanan Ön Farlar, Yağmur Sensörlü Silecekler özelliğiyle birlikte isteğe bağlı seçenek olarak sunulmaktadır (aşağıdaki bölüme bakınız).

Otomatik olarak yağmura uyum sağlayan silecekler

Yağmur Sensörlü Silecekler, aracınızın ön camında ıslaklık algıladığı anda çalışmaya başlar ve hava koşullarının gerektirdiği şekilde hızını ayarlar. Silecekler temizlemeden önce birikebilen su miktarına göre belirlenmiş altı hassasiyet düzeyinden birini seçebilirsiniz. Yağmur Sensörlü Silecekler, Otomatik Yanan Ön Farlar özelliğiyle birlikte isteğe bağlı seçenek olarak sunulmaktadır.

Size uyum sağlayan direksiyon kolonu

En rahat ettiğiniz, ideal sürüş pozisyonunu bulmanıza yardımcı olmak için direksiyon kolonunun açısı ve uzaklığı kolayca ayarlanabilmektedir.

Her şey için bir yer var

El freninin etrafına yerleştirilen geniş ve açık orta konsol, ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyin elinizin altında olması için tasarlandı. Bardak tutucunun yanı sıra dizüstü bilgisayar veya A4 dosyaları ve/veya küçük eşyalar için bolca yer var. Ayrıca biri sürücü ve ön koltuktaki yolcunun kullanımı için konsolun ön tarafında, diğeri ise arkada oturan yolcuların da soketi kullanabilmeleri için arkada olmak üzere Aux ve USB bağlantı noktalarının yanı sıra iki adet 12V'lık soket bulunur.

Kendiniz ve yolcularınız için ideal sıcaklığı belirleyin

İsteğe bağlı bir özellik olan Çift Bölgeli Elektronik İklim Kontrollü Klima (DEATC) ile siz ve yolcularınızın tercih ettiği kabin sıcaklığını belirlersiniz, gelişmiş klima özelliğine sahip sistem bu sıcaklıkları korur.

Quickclear sayesinde ön camınızı kolayca temizleyin

Bu akıllı özellik, buzlu kış sabahlarında zaman kaybetmeden yola çıkabilmenizi sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Sadece bir tuşa basın, ultra ince filamanlar ısınarak sileceklerin buzunu gidermenin yanı sıra ön camınızın buzunu, sisini ve buğusunu çözsün. Sıcaklık dışarıda sıfırın altında olsa bile, sistem birkaç saniye içinde çalışmaya başlar.

Hatasız yakıt doldurmayı sağlayan Ford Kolay Yakıt

Bu özellik sayesinde aracınıza yanlış yakıt koymak neredeyse imkansız hale gelir, çünkü farklı bir yakıt pompası depoya girmez. Ford Kolay Yakıt sisteminin kapaksız bir sistem olması sayesinde kirli yakıt kapaklarını elinize almanıza gerek kalmaz.

Camlarınızı tek bir dokunuşla açın ve kapatın

Tek bir düğmeye dokunarak hem sürücü hem de yolcu tarafındaki camları tamamen açıp kapatabilir, dilerseniz iki camı ayrı ayrı ayarlayarak kabin içine istediğiniz kadar hava girmesini sağlayabilirsiniz.

Basit bir rafla aracınız derli toplu

Sürücü ve ön yolcu bölümünün üzerinde yer alan eşya rafı normalde kullanılmayan hacmi verimli biçimde değerlendirir, aracınızın iç mekanını düzenli tutmanıza yardımcı olurken önemli eşyalarınıza kolayca ulaşmanızı sağlar.

Doğal aydınlatma için panoramik tavan

Titanium serilerinde X paket ile opsiyonel olarak sunulan tek parça panoramik tavan, aracın iç mekanını doğal ışıkla doldurarak gerçek bir ferahlık hissi yaratır. Tavanda güneş ışığını yansıtan cam panel sizi güneşin sıcaklığından korurken, elektrikli güneşlik içeriye girecek ışık miktarını tam olarak ayarlamanıza imkan verir.


Hem çok ekonomik hem de yüksek performanslı

100PS ve 120PS olacak şekilde iki farklı güç seçeneğine sahip 1.5L hacmindeki TDCi dizel motorlar üstün yakıt ekonomileri ve mükemmel performanslarıyla göz dolduruyor.

*Web sitesinde kullanılan görseller ile ülkede satılan araçlar ve araçların donanım özellikleri farklılıklar gösterebilir.


Güçlü ve yakıtı verimli kullanan dizel motorlar

Üç adet 1.5 litre TDCi dizel motor seçeneğinden birini seçebilirsiniz: Manuel şanzımanlı 100PS ve 120 PS veya otomatik şanzımanlı 120PS.


Akünüzü şarj etmenin daha verimli yolu

Geleneksel sistemlerin aksine, Akıllı Şarj Sistemi aküyü yalnız gerektiğinde şarj eder, mümkün olan durumlarda gaz pedalı kullanımdayken şarj etmekten kaçınır. Bu özelliğiyle daha fazla yakıt tasarrufu ve daha düşük emisyon düzeyi elde etmenize yardımcı olabilir.


Üstün yol tutuş, daima emrinize amade

Maksimum kontrol ve sürüş konforu sunmak için tasarlanan bu araç yüksek hızlarda, ıslak veya kuru yol koşullarında ve araç dolu ya da boşken size güven verecek şekilde hazırlandı. Üstün süspansiyon sistemi ve viraj demiri mükemmel bir sürüş, yol tutuş ve stabilite sağlıyor. İdeal sürüş pozisyonunuzu kolayca bulabilmeniz için direksiyonun hem boyu hem de eğimi ayarlanabiliyor. Kompakt, mükemmel konumlandırılmış vites kolu sayesinde muhteşem tepkilerin ve kontrolün keyfini sürebiliyorsunuz.

Kolay sürüş ve kısa dönüş çapı

5 veya 6 vitesli şanzıman ve yüksek motor torku sayesinde, ihtiyaç duyduğunuz gücü daha az vites değişimiyle elde edebilirsiniz. Sadece 11,3 metrelik dönüş çapıyla, yoğun caddelerde dönüş yaparken daha az stres yaşarsınız.


Tourneo Connect yoldayken herkes emniyette!

Tourneo Connect sizi, yoldaki diğer sürücüleri, yayaları ve hatta kendisini korumak için tasarlanmış bir dizi sofistike teknolojiyle donatılmıştır. Örneğin sizin adınıza fren yapabilen, otomatik olarak acil servisleri arayabilen ve eğimli kalkışlarda stresi azaltabilen sistemler vardır. Bu arada kapıları ayrı ayrı açıp kilitlemenizi sağlayan, araç anahtarının kopyalanmasını neredeyse imkansız hale getiren, akü bağlantısı kesilse bile alarmı devreye sokabilen teknolojiler de vardır.


Ford SYNC ve Acil Yardım: çağıracak durumda olmasanız bile yardım çağırabilirsiniz

SYNC sisteminin önemli ve hayat kurtarma potansiyeline sahip özelliklerinden biri Acil Yardım'dır. Beklenmedik bir kaza yaşanmasıyla birlikte hava yastığının açılması ya da yakıt pompasının devre dışı kalması durumunda bu teknoloji sizin için otomatik olarak Acil Yardım servisini arayabilir. İhtiyacınıza göre başlatılan aramayı durdurabilir ya da servisle görüşebilirsiniz. Konuşamayacak durumda olsanız bile* sistem, GPS koordinatlarınız gibi yaşamsal önem taşıyan bilgileri servise iletecektir.

Yokuşta kalkışlarda daha fazla kontrol

Yokuş Kalkış Destek Sistemi, yokuşta kalkış sırasında aracınızın geriye kaymasını geçici olarak önler. Sistem, 2,5 saniye süreyle fazladan fren gücü uygular ve ayağınızı fren pedalından gaz pedalına geçirirken size daha fazla süre ve kontrol sağlar. Kaygan yüzeylerde aracınızı durdurmak ya da hareket ettirmek istediğiniz zaman da yararlı bir özelliktir.

ESP her koşulda kontrolünüze yardımcı olur

Elektronik Denge Kontrol Sistemi (ESP) aracınızın ilerlemesini sürekli olarak izler, seçtiğiniz seyir çizgisindeki (patinaj gibi) sapmaları algılar ve aracın yoldaki konumunu otomatik olarak düzeltir. Araç hâkimiyetinizin korunmasına yardımcı olmak üzere geliştirilen sistem, ayrıca acil bir durumda durma mesafelerinin kısaltılmasına da yardımcı olur.

Minimum çabayla maksimum yol tutuş gücü

Gelişmiş Çekiş Kontrol Sistem (TCS), tekerleklerin gereksiz patinaj yapmasını engeller ve ihtiyacınız olduğunda en iyi kavrama gücü, performans ve dengeyi sağlar. Sistem, aracınız hızlanır ya da yavaşlarken mümkün olan en iyi kavrama ve yol tutuş gücünü sağlamak amacıyla her tekerleğin gücünü sürekli olarak izler ve ayrı ayrı ayarlar.

Lastiklerinizin basıncında azalma olduğunda sizi uyarır

Lastik basıncının her zaman doğru düzeyde kalması önemlidir; doğru lastik basıncı yakıt tasarrufuna yardımcı olur, lastiklerinizi korur, güvenliğinizi sağlar. Bunun için sensörler her tekerleği ayrı ayrı izler, sorun olması durumunda sizi uyarır. Bu uyarı sayesinde aracınızı durdurup lastiklerinizi kontrol edebilir, gerektiğinde şişirir ya da değiştirebilirsiniz.

Treylerinizin güvenli çekişini sağlar

Treyler Eğim Kontrolü (TSA) treylerin 'gezinmesini' veya savrulmasını algılar ve sorunun giderilmesine yardımcı olmak için yeni Tourneo Connect'in hızını düşürerek daha kontrollü çekiş sağlar. Sistem, motor torkunu azaltarak ve tekerleklerdeki fren basıncını kademe kademe artırarak aracı yavaşlatır.

Acil fren durumunda daha fazla güç

Acil Durum Fren Desteği (EBA), acil bir durumda aracınızın maksimum fren etkinliğine ulaşmasına yardımcı olur. Sistem, frene uyguladığınız gücü algılar ve gerekiyorsa bu gücü artırır.

Daha kontrollü fren sağlayan gelişmiş sistemler

Anti blokaj fren sistemi (ABS) ve elektronik fren gücü dağıtımı sistemi (EBD) daha kontrollü fren yapmanızı sağlar.

Gelişmiş hava yastığı sistemi

Yeni Tourneo Connect'te sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları bulunur. Aracınızın önemli noktalarında yer alan gelişmiş sensörler, hızlı ve kontrollü tepki verilmesini sağlıyor.

Sert fren yapmanız gerektiğinde aracın arka bölümünde uyarı verilir

Ani fren yapıldığında, Acil Fren Uyarı Lamba sistemi (EBL) sayesinde acil durum fren lambaları yanıp sönmeye başlar ve arkadan gelen araçların sürücülerini uyarır.

Emniyet kemerinizi takmayı asla ihmal etmeyin

Sürücü ve ön yolcu emniyet kemeri uyarısı 'kemerinizi takmayı' unutursanız sizi uyarır ve tüm modellerde standart olarak sunulur.

Çocuklarınızın güvenliğine yardımcı olur

Araçta çocuklarla seyahat ediyorsanız, 2'nci sıradaki iki dış koltuk için ISOFIX çocuk koltuğu bağlantı noktalarını kullanabilirsiniz.

5 Yıldızlı güvenlik

Tourneo Connect segmentinde Euro NCAP’ten 5 yıldız alan ilk ve tek araçtır. Maksimum güvenliği sayesinde içiniz rahat eder.


Hangi kapıları kilitleyip, hangilerini açacağınızı siz seçin

Tourneo Connect'te uzaktan kumandalı merkezi kapı kilit sistemi standarttır. Üstelik bu yeni kilit sistemi şimdiye dek olmadığı kadar güvenlidir. Sürücünün kapısında yer alan bir anahtarı etkinleştirmediğiniz sürece diğer kapılar güvenli biçimde kilitli kalırken, ihtiyacınıza göre tek bir kapıyı açabilirsiniz. Bu anahtar, aracın tüm kapı kilitlerini açıp kapamak için de kullanılmaktadır.

Kurcalanmaya karşı korumalı kapı kilitleri

Tüm kilitler, delme ve yontma yöntemiyle kırılmayı önleyecek şekilde geliştirilen güçlendirilmiş donanımla korunmaktadır.

Kopyalanması mümkün olmayan gelişmiş anahtarlık

Gelişmiş merkezi kilit sisteminin yanı sıra yeni açılır anahtarlıkta iki kanallı verici sistemi bulunur. Sonuç olarak, kötü niyetli herhangi bir kişinin anahtarı tarayabilmesi veya kopyasını yapması tam anlamıyla olanaksızdır. Yeniden şarj edilebilir, hem kurcalamaya hem de suya dayanıklıdır ve aracınıza 30 metre uzaklıktan bile kullanılabilir.

Çok özel kilitler

Tourneo Connect'te (uzaktan kumandayı kullandıktan sonra) kapılardan herhangi birini açmazsanız 45 saniye içinde kapıları otomatik olarak yeniden kilitleyen; ön kapılar aralık duruyorsa kilitlenmelerini önleyen; hava yastığının açılması durumunda tüm kapıların kilidini açan bir kilit sistemi vardır.

Değerleri eşyalarınızı saklayabileceğiniz bir yer

Değerli eşyanızı ortada, 'kır-kaç' hırsızların görebileceği yerde bırakmayın. Bu tür eşyanızı kilitli torpido gözünde güvenle saklayın.


Kapasite ve Boyutlar: Yolcu aracınızdan ne istersiniz?

Beş kişiye kadar yolcu kapasitesi ile Tourneo Connect sizin için doğru araçtır. Tourneo Connect'te yolcular, bagajlar ve taşımanız gerekebilecek uzun ya da geniş malzemeler için kolayca yer açmanıza imkan sunmaktadır.

Tourneo Connect

 • Toplam uzunluk: 4418 mm
 • Tavan yüksekliği: 1852 mm
 • Koltuklar: 5 koltuklu
 • Koltuk konfigürasyonları: 16
 • Maksimum bagaj alanı: 2410 litre
 • Çekme kapasitesi: 1200 kg'a kadar

Deluxe ya da Titanium. Sizin modeliniz hangisi?

İşinizin gerektirdiği her ne ise Tourneo Connect emrinize amade. İster standart şasi uzunluğunu seçin ister uzun şasili versiyonu seçin, Tourneo Connect göreve hazır. Yeni Tourneo Connect Deluxe ve Titanium modellerini inceleyin.


Dış Tasarım Özellikleri

 • Çift tarafta arka kayar kapılar
 • Yukarı açılan bagaj kapısı
 • Karartılmış arka cam
 • 16" alüminyum alaşımlı jantlar
 • Gövde rengi ön tampon
 • Siyah yan koruma çıtaları
 • Isıtmalı yan aynalar
 • Halojen farlar
 • Gündüz yanan farlar
 • Far yükseklik ayarı
 • Sis farları

İç Tasarım Özellikleri

 • 4 yöne ayarlanabilir sürücü koltuğu
 • 2 yöne ayarlanabilir ön yolcu koltuğu
 • Sürücü koltuğunda bel desteği
 • 60/40 katlanabilen arka koltuklar
 • Yük bölümünde 4 adet bağlama noktası
 • Yük bölümünde çıkarılabilir bagaj bölmesi
 • 2 adet bardak tutacağı
 • Elektrikli açılan arka camlar
 • Tek dokunuşla açılan ön cam (Sürücü)
 • Manuel klima
 • Yol bilgisayarı
 • Ayarlanabilir Hız Sınırlandırma Özellikli Hız Kontrol Sistemi
 • CD & USB & Bluetooth & Radyo
 • SYNC
 • 4 kollu deri direksiyon simidi
 • Direksiyon üzerinde müzik sistemi kontrolleri
 • Derinlik ve yükseklik ayarlı direksiyon simidi

Deluxe’e Ek Olarak Dış Tasarım Özellikleri

 • Gövde rengi arka tampon
 • Gövde rengi kapı kolları
 • Gövde rengi yan koruma çıtaları
 • Gövde rengi otomatik katlanan yan aynalar
 • Isıtmalı Ön Cam
 • Isıtmalı silecek suyu
 • Yağmur sensörlü cam silecekleri
 • Otomatik Yanan Ön Farlar
 • Adaptif Sis Farları
 • Tavan rayları

Deluxe’e Ek Olarak Dış Tasarım Özellikleri

 • Koltuk arkasında sehpalar
 • Uçak tipi başüstü saklama alanı
 • Sürücü güneş gözlüğü saklama bölmesi
 • Tek dokunuşla açılıp kapanan ön cam (Sürücü & Yolcu)
 • Çift Bölgeli Dijital Klima
 • Torpido aydınlatması